Google Ads Telefon Reklamları

Google Ads, ülke hedefli telefon araması reklamlarına yönelik ciddi düzenleme getirdi. Bu kurala uymayanların  reklamları yayınlanmayacak. Kurala göre Google Ads reklamınızda sadece o ülkeye ait telefon numarasını kullanabileceksiniz. Peki tüm bu ülkelere ait telefon numaralarını nereden bulacak ve nasıl yöneteceksiniz? Merak ediyorsanız lütfen yazımızı okuyun.

 

Google Eylül 2022’de yaptığı duyuru ile reklam politikalarında önemli değişikliklere gittiğini açıkladı. Ekim 2022 itibariyle devreye alınacak yeni Google reklam politikalarına kesinlikle uyulması zorunlu kurallar eklendi. Buna göre; Google reklamlarında gerekli düzenlemelere gitmeyen reklam verenlerin hiçbir reklamı Google tarafından onaylanmayacak. Değişen ve katı şekilde kurala bağlanan reklam türlerinden biri de telefon araması üreten ve belli bir ülkeyi hedef alarak buradan “lead” (müşteri adayı) elde etmek amacındaki reklamlar… Artık Google’da bir ülkeyi hedefleyen reklam çıktığınızda ilanınız sadece hedef ülkenin telefon koduna sahip numaralar kullanmanız koşuluyla yayınlanacak.

 

Örneğin; İngiltere pazarı için bir Google reklamı çıkarak bu ülkeden aramalar almak istiyorsanız reklamınızda İngiltere’nin alan kodunu, Kanada hedefli bir reklam çıkıyorsanız Kanada’ya ait telefon numaralarını kullanmalısınız. Reklamınızda Türkiye’ye ait bir telefon numarası varsa reklamlarınız Google tarafından onaylamayacak. Bu aykırılık Reklam Deneyimi Raporu üzerinden “kabul edilemez telefon numarası”, “unacceptable phone number” olarak reklam verene bildirilecek.

 

Bu durumdan özellikle globale hizmet veren Sağlık Turizmi (saç transplantasyonu – ekimi, estetik, bariatrik ameliyatlar, diş ve gülüş estetiği v.d.) Emlak, Gayrimenkul, Amazon vb. global pazaryerleri üzerinden satış yapan firmalar ve e-ticaret kuruluşları ile onların çözüm ortağı olan dijital pazarlama firmalarının etkilenecektir.

 

Ancak bu konunun Google politikalarına uygun şekilde çözümü mümkündür. PeraNet’in global telefon numaraları tahsis hizmetleriyle sorun çözülmektedir. Buna göre Google’da verilen reklamın hedef ülkesine uygun global telefon numaralarının tahsisi ve bu numaraların Müşteri İletişim Merkezleri (Call Center) ve kurumsal CRM (Müşteri İlişkileri Yönetim) sistemleriyle entegrasyonu için PeraNet çözümlerini incelemenizi ve bize ulaşmanızı tavsiye ederiz. İstenen telefon numaraları ve buradaki işlemlere bağlı olarak hedef ülkelere ait global telefon numaralarının tahsis işlemleri 5 dk. ile 72 saat arasında bir sürede tamamlanmaktadır. Google Ads Telefon Reklamları hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin.

En son haberleri e-postanıza alın
Diğer yazılarımız